W krakowskich Mistrzejowicach powstaje pierwszy Chór Mam!

Chór Mam to grupa młodych mam z małymi dziećmi, mająca za cel wspólne śpiewanie, ale także – co jeszcze ważniejsze – wzajemne wspieranie się w początkowych latach macierzyństwa, tworzenie sąsiedzkich więzi oraz podejmowanie lokalnych inicjatyw.

 Aby wychować dziecko, potrzeba całej „wioski”

Współczesne kobiety wychowujące małe dzieci często doświadczają samotności i wyobcowania. Dzieje się tak szczególnie w dużych miastach, do których młodzi przybyli za pracą, zostawiając dziadków i babcie swoich dzieci w rodzinnych stronach. Mamy wychodzące na spacery z maluchami często nie znają nikogo na ulicy. To potęguje poczucie samotności, a także daje przekaz „nikogo tu nie znam, nikt mi nie pomoże, muszę poradzić sobie sama”. To bardzo negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne mam i całych rodzin. Lawinowo narasta problem depresji w różnych odmianach, a mamy w okresie huśtawki hormonalnej są szczególnie narażone na depresję poporodową.

Chór Mam to coś więcej, niż krąg kobiet

Wspaniała praktyka kręgów kobiet, dawniej kultywowana w długie, jesienne wieczory przy darciu pierza, haftowaniu, opowieściach i… śpiewaniu, wraca teraz na salony. I to wraca pod kierownictwem sztabu psychologów, trenerów i coachów. I to dobrze! Jednak nie wszystkim przychodzi łatwo takie wyjście z domu i rozmowa z obcymi ludźmi… i nie każda mama może zorganizować dziecku opiekę na czas takiego wyjścia. Dlatego my bierzemy dzieci i przychodzimy śpiewać. Kręgi kobiet tworzą się przy okazji… i zataczają coraz szersze kręgi! Chór Mam jest miejscem spotkań i nawiązywania więzi. Dzięki temu budujemy swoją „wioskę”, której tak bardzo potrzebujemy w procesie wychowania dzieci. I to w dodatku „wioska” śpiewająca!

Pamiętaj – nie musisz umieć idealnie śpiewać

Tu ważniejsze jest spotkanie, nawiązanie relacji, zrobienie czegoś dla siebie. Warto wspomnieć, że Chór Mam to część ogólnopolskiego projektu zapoczątkowanego przez Małgorzatę Zawilską- Rospędek - twórczynię Chóru Mam na Bemowie w Warszawie, która za swoją działalność otrzymała niedawno Warszawską Nagrodę Edukacji Kulturalnej w kategorii „Wspólnoty lokalne". Chóry Mam działają także w Warszawie - na Mokotowie, Bielanach, Żoliborzu i Pradze Północ, jak również w Legionowie, Bydgoszczy, Toruniu i innych miastach. Teraz, pierwszy Chór Mam w Krakowie powstaje właśnie w Mistrzejowicach!

Dlaczego warto?

Spotkania Chóru Mam wspierają profilaktykę zdrowotną mam zagrożonych depresją poporodową –
dotychczasowe działania i badania naukowe wskazują, że wspólne śpiewanie ma terapeutyczny
wpływ na zdrowie młodych i przyszłych mam. Nieodłącznym elementem jest oczywiście wspólna
przestrzeń na rozmowę i wsparcie w kobiecym gronie, co pozytywnie wpływa na poprawę relacji
sąsiedzkich, tworzenie się więzi społecznych, a także kluczowy cel Chóru Mam – okazję do
wzajemnego wsparcia w trudnym, początkowym okresie tuż po przyjściu na świat naszych
maluszków.

Gdzie można dołączyć?

Chór Mam będzie mieć spotkania w poniedziałki o 10:30 w Klubie Kuźnia - Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida na Os. Złotego Wieku 14. Pierwsze spotkanie odbędzie się 8 stycznia 2024. Wszystkie mamy w ciąży oraz mamy maluchów do lat 3 chętne do dołączenia zapraszam do kontaktu poprzez Facebook i dołączenie do grupy „Chór Mam w Krakowie-Mistrzejowicach” lub napisanie do mnie wiadomości prywatnej. Spotkania Chóru Mam są możliwe dzięki wsparciu Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice.