Rada Dzielnicy XV - Kraków Mistrzejowice
slide01 slide02 slide03 slide04
WYDARZENIA

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć


Spotkanie w sprawie sieci gazowej dla Mieszkańców ul. Dziekanowickiej i ul. Powstańców
Spotkanie w sprawie sieci gazowej dla Mieszkańców ul. Dziekanowickiej i ul. Powstańców

Pod koniec maja w siedzibie Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice odbyło się spotkanie z mieszkańcami ul. Powstańców i ul. Dziekanowickiej w sprawie budowy sieci gazowej.

Sprawa ta jest kluczowa dla komfortu życia mieszkańców, którzy od dawna zabiegają o szereg udogodnień w ich okolicy. Starania o budowę gazociągu trwały kilka lat - wreszcie dzięki interwencji poprzedniego wiceprezydenta Tadeusza Trzmiela padła obietnica, że gaz popłynie do ludzi w 2020 roku.

Jak na każdym placu budowy i tutaj pojawiły się problemy - dlatego najkorzystniejszym dla wszystkich stron rozwiązaniem była organizacja spotkania w celu wyjaśnienia nurtujących wątpliwości.

Jak mówili obecni projektanci, napotkali oni problem z  działkami mającymi nieuregulowany stan prawny. Okazało się, że gazociągu nie można poprowadzić “najprostszą” drogą, czyli ul. Dziekanowicką, ponieważ dla jej części nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co dyskwalifikuje ją z trasy. Jak podkreślili, budowa gazociągu to nie jest sytuacja, gdzie poza miastem “lecimy przez pola”, tylko trzeba omijać nieuregulowane działki i trzymać się procedur.

Biorąca udział w spotkaniu Dyrektor w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa Janina Pokrywa zadeklarowała błyskawiczne działanie urzędu w ramach procesu finalizowania projektu. - Jeżeli komplet dokumentów będzie, to procedura w ZDMK potrwa nie dłużej niż dwa tygodnie - podkreśliła. Deklaracja ta pozwoliła projektantom na oszacowanie terminu zakończenia budowy gazociągu. - Jeżeli w dwa, trzy tygodnie będziemy mogli zrealizować w ZDMK to, na co przewidywaliśmy trzy, cztery miesiące, to jeżeli nie napotkamy na nieprzewidziane przeszkody, jako datę zakończenia projektu możemy podać wrzesień 2020 roku.

Wiceprezydent Miasta Krakowa Andrzej Kulig odpowiedział Mieszkańcom na pytania odnośnie trasy, kosztów, dotacji i terminów. Podkreślił on, że uchwała dotycząca zakazu palenia węglem została podjęta nie przez Radę Miasta Krakowa, a przez Sejmik Wojewódzki. Inaczej traktuje ona Kraków, a inaczej inne miejscowości, bo uznano, że Kraków miał najwięcej pieniędzy na dotacje i najlepiej radził sobie z wymianą pieców węglowych, więc to wykorzystano.

Przedstawione zostały alternatywy pokrycia kosztów wymiany pieców - można ubiegać się o dofinansowanie z programu rządowego “Czyste powietrze” czy wykorzystać ulgę termomodernizacyjną - bowiem wszystkie wydatki związane z dociepleniem, zakupem pieca czy przyłącza do sieci od przyszłego roku będzie można odpisywać od podatku.

Radny Miasta Krakowa Kazimierz Chrzanowski zapewnił Mieszkańców, że na bieżąco będzie pochylał się nad sprawą i monitorował przebieg inwestycji. W swoim wystąpieniu podsumował on wszystkie plany i obietnice, jakie padły na spotkaniu. Podkreślił, że PGNiG chce ułatwić procedury dla osób, które nie mają jeszcze umów przyłączeniowych - jeżeli ktoś jeszcze takiej nie podpisał, musi zgłosić się indywidualnie do przedstawiciela gazowni.

Dyskusję moderował przewodniczący Rady Dzielnicy XV Mistrzejowice Marek Hohenauer.

- Mieszkańcom chodzi o to, żeby budowa została jak najszybciej przeprowadzona. Procedury są takie, jakie przewiduje prawo i tego nie przeskoczymy. Widzę bardzo dobrą wolę ze strony wiceprezydenta Kuliga w sprawie rozwiązania tych problemów. Cieszę się, że podczas tego spotkania Mieszkańcy mogli usłyszeć konkrety - powiedział.