Rada Dzielnicy XV - Kraków Mistrzejowice
slide01 slide02 slide03 slide04
WYDARZENIA

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć


Koncerty Mistrzejowickie: IN PRINCIPIO… Śpiewy św. Hildegardy z Bingen
kultura

Koncerty Mistrzejowickie: IN PRINCIPIO… Śpiewy św. Hildegardy z Bingen

 

25 listopada 2018 r., godz. 18.00

Kościół pw. św. M. M. Kolbego w Mistrzejowicach, os. Tysiąclecia 86 (dolny kościół)

 

Kompozycje św. Hildegardy z Bingen w wykonaniu zespołu wokalnego Flores Rosarum. Wstęp wolny.

 

Św. Hildegarda (1098 – 1179) – benedyktynka, była najwybitniejszą średniowieczną filozofką, a jej główną tematyką była filozofia przyrody. Autorka dzieł z zakresu medycyny naturalnej, kosmologii, przyrodoznawstwa i ziołolecznictwa, mistyczka, poetka, a przede wszystkim wybitna kompozytorka. W roku 2012 została kanonizowana przez Benedykta XVI.

 

Program „Śpiewy św. Hildegardy z Bingen” zawarty jest w dwóch jej rękopisach: Dendermodecodex i Riesencodex. Śpiewy te, zawierają kwintesencję jej teologii muzyki w której sens śpiewu odczytany jest jako droga duchowa człowieka po wygnaniu z raju. Według Hildegardy muzyka i śpiew  powinny być nieodłączną częścią liturgii, bo są równie ważne jak modlitwa. Wierzyła, że twórcze natchnienie pochodzi wprost od Boga, a dzieło artysty jest w rzeczywistości boskim przekazem.

Zespół wokalny Flores Rosarum (Płatki Róż) powstał w 2007 roku z umiłowania niezwykłego dzieła muzyki św. Hildegardy. Jego założycielką i kierownikiem artystycznym jest s. Susi Ferfoglia. Zespół tworzą profesjonalne śpiewaczki zajmujące się muzyką dawną oraz historycznymi praktykami wykonawczymi. Flores Rosarum koncertuje na wielu festiwalach muzyki dawnej w Polsce i za granicą, współpracuje m. in. z zespołem Penegrina (Bazylea), z którym wielokrotnie wykonywał najstarszy dramat liturgiczny „Otto Vrtutum” autorstwa św. Hildegardy.