Rada Dzielnicy XV - Kraków Mistrzejowice
slide01 slide02 slide03 slide04
WYDARZENIA

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć


thumb thumb thumb thumb
Architektoniczny portret miasta
aktualności

Architektoniczny portret miasta

Rozpoczął się nowy projekt Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie pt. „Nowa Huta – architektoniczny portret miasta”. Przedsięwzięcie realizowane we współpracy z Fundacją Instytut Architektury składać się będzie z aż dwudziestu wydarzeń: zwiedzania, prelekcji i spacerów, które od czerwca do grudnia 2018 r. portretować będą architektoniczne dziedzictwo kulturowe Nowej Huty z drugiej połowy XX w.

Pierwszy spacer 17 czerwca 2018 r. poprowadził architekt i historyk sztuki Michał Wiśniewski. Wydarzenie poświęcone było architekturze i urbanistyce najstarszej części Nowej Huty. Na lipiec i sierpień przewidziano kolejnych pięć wydarzeń. Poznawać będziemy Blok Szwedzki i Francuski oraz kościół na os. Szklane Domy (1 lipca), założenie Mistrzejowic (8 lipca), postmodernistyczne os. Centrum E (18 sierpnia), os. Wandy, Willowe, Hutnicze i Stalowe (19 sierpnia), a także osiedla sektora D, które powstały po okresie „odwilży” (26 sierpnia).

Podczas wrześniowych spacerów zapoznamy się z założeniami architektoniczno-urbanistycznymi Bieńczyc (1 września), Wzgórz Krzesławickich (8 września) oraz Czyżyn (23 września). Do grudnia zwiedzać będziemy ponadto najciekawsze obiekty i wybrane wnętrza. Oprócz Michała Wiśniewskiego wydarzenia poprowadzą Dorota Jędruch, Marta Karpińska, Paweł Jagło, Magdalena Smaga i Kamila Twardowska. Szczegółowy program uzupełniany jest na bieżąco na stronie internetowej Ośrodka Kultury Norwida www.okn.edu.pl. Wstęp na wydarzenia jest wolny, ale należy zgłosić swój mailowo swój udział na adres: j.klas@okn.edu.pl.

Na zakończenie projektu wydana zostanie recenzowana publikacja oraz zaprojektowane będą tzw. ikony miejskie, czyli schematyczne rysunki-piktogramy przedstawiające najważniejsze obiekty. Na bazie tych grafik powstanie seria gadżetów promujących lokalne dziedzictwo kulturowe. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Został również objęty patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

Przedsięwzięcie adresowane jest przede wszystkim do mieszkańców Nowej Huty i całego Krakowa, a także turystów. Jego celem jest wzmacnianie świadomości wartości dziedzictwa kulturowego Nowej Huty, a także odkrywanie dziejów „małej ojczyzny”. Aspekt edukacyjny i popularyzatorski projektu jest szczególnie istotny w kontekście działań zmierzających do ochrony wartości zabytkowych Nowej Huty w formie utworzenia parku kulturowego i uznania jej za pomnik historii.