Rada Dzielnicy XV - Kraków Mistrzejowice
slide01 slide02 slide03 slide04
WYDARZENIA

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć


Nowohucka Wieża Babel

Nowohucka Wieża Babel

     Nowohucka Wieża Babel - Polacy, Grecy i Francuzi – to tytuł i temat wykładu, który miał miejsce 24 stycznia w Klubie Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida.

Wyświetlanie IMG_7932 (2).JPG

     Autor wykładu Maciej Miezian, to historyk, publicysta, wielbiciel Nowej Huty, a także pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W czytelni biblioteki Klubu Kuźnia słuchaliśmy fascynującej opowieści o ludziach, którzy 60 lat temu budowali Nową Hutę, wówczas prawdziwą Wieżę Babel. Do tego miejsca ciągnęli mieszkańcy z całej podnoszącej się ze zgliszcz wojennych Polski, ludzie ze zniszczonych miast, repatrianci ze Wschodu,  mieszkańcy przeludnionych wsi, wszyscy szukający pracy i lepszej przyszłości.

    Nowa Huta, nowe miasto, była również miejscem, do którego trafiali imigranci powracający m.in. z Niemiec, Francji i Belgii. Niektórzy z nich związali się z dzielnicą na stałe. Dużą grupę przybyszów stanowili  Grecy i Macedończycy, wygnani z ojczyzny przez wojnę domową. Macedończycy wrócili do Socjalistycznej Republiki Macedonii już w 1956 roku. Grecy mogli powrócić dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku  po upadku rządu „czarnych pułkowników”. W Nowej Hucie  znaleźli dobry klimat i przyjaznych ludzi, uczyli dzieci języka, zakładali zespoły muzyczne, włączali się w życie kulturalne dzielnicy. Czas budowy kombinatu to też stała obecność Rosjan, inżynierów i działaczy doglądających powstającą fabrykę.

Wyświetlanie IMG_7936 (2).JPG

    Do Nowej Huty sprowadzano też Romów, którym w 1949 roku wydano zakaz wędrowania z taborami po kraju. Cyganie wyżynni (Bergitka Roma), którzy od lat prowadzili  osiadły tryb życia łatwiej aklimatyzowali się do miejskiego trybu życia i pracy w przemyśle.  Otrzymali mieszkania na osiedlu Willowymi i na stałe wpisali się w krajobraz Nowej Huty. Udało się nawet sformować w pełni cygańską brygadę murarską oraz wypromować cygańskiego przodownika pracy. Uzdolnieni muzycznie Romowie zarabiali również grą w kapelach muzycznych. Cyganie Wędrowni nie dawali się zatrzymać w jednym miejscu i szybko opuszczali przydzielone im mieszkania i wędrowali dalej.

     Po tej mieszance kulturowej i narodowościowej niewiele już zostało w Nowej Hucie i dlatego warto pamiętać o tych, którzy na stałe wpisali się w dzieje nowo powstającego miasta.


Zapraszamy do Klubu Kuźnia na wykład:

 Zielona Nowa Huta – parki, Łąki Nowohuckie, ogrody sąsiedzkie…

Znalezione obrazy dla zapytania Zielona Nowa Huta – parki, Łąki Nowohuckie, ogrody sąsiedzkie…

21.03.2017r. o godzinie: 17:00

Spotkanie o zieleni w Nowej Hucie poprowadzą:

Elżbieta Urbańska-Kłapa i Joanna Pirowska z Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. Norwida