Rada Dzielnicy XV - Kraków Mistrzejowice
slide01 slide02 slide03 slide04
WYDARZENIA

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć


Zapraszamy na Żywe Lekcje Historii w Mistrzejowicach

W tym roku obchodzimy setną rocznicę wybuchu I Wojny Światowej. 15 czerwca w Forcie Batowice odbędzie się IV Żywa Lekcja Historii organizowana przez Radę Dzielnicy XV Mistrzejowice. Planowane są pokazy grup rekonstrukcyjnych dwóch wrogich armii: CK i rosyjskiej. Ponad siedemdziesięciu żołnierzy w strojach z epoki będzie się biło o dominację w dużej inscenizacji historycznej. Kto wygra bitwę o Fort? Według scenariusza rekonstruktorzy odtworzą wydarzenia z ostatnich dni Twierdzy Przemyśl- w tym zniszczenie fortyfikacji.
 
Rada Dzielnicy od czterech lat organizuje Żywe Lekcje Historii. Z roku na rok impreza przyciąga coraz więcej mieszkańców, a także uczniów pobliskich szkół. W poprzednich latach dominowała tematyka II Wojny Światowej. W związku z tym, że w tym roku przypada 100. rocznica wybuchu I Wojny Światowej, a Forty Twierdzy Kraków odegrały znaczącą rolę w tej wojnie, Rada Dzielnicy postanowiła włączyć się w obchody.
 
Zapraszamy w niedzielę 15 czerwca do fortu Batowice w osiedlu Złotego Wieku. Od godziny 10:00 pokazy grup rekonstrukcyjnych, pokazy umundurowania i sprzętu, turniej gier planszowych, strzelnica ASG. O godzinie 14:00 rozpocznie się duża inscenizacja bitwy.
Organizatorzy po zeszłorocznym sukcesie spodziewają się dużej frekwencji.