Rada Dzielnicy XV - Kraków Mistrzejowice
slide01 slide02 slide03 slide04
WYDARZENIA

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć


Przedszkolaki w Radzie Dzielnicy Mistrzejowice

Dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 125 wzięły udział w imprezie pt. „Moda na czytanie. Cała Polska czyta dzieciom Nasi samorządowcy również”,  zorganizowanej  przez Bibliotekę Klubu "Kuźnia" Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida. Spotkanie odbyło się  10 marca 2014r. w siedzibie Rady Dzielnicy XV, a jego  głównym celem było promowanie biblioteki, zachęcenie do czytania książek oraz poszerzenie wiedzy o najbliższym środowisku i władzach samorządowych. Na wszystkie pytania przedszkolaków wyczerpująco odpowiadał prowadzący spotkanie, Przewodniczący Rady Dzielnicy  XV, Pan Piotr Serafin. Dzieci dowiedziały się min: czym zajmują się samorządowcy, jakiego obszaru miasta dotyczą  działania Rady , gdzie radni spotykają , aby obradować i na jakie projekty przyznawane są środki pieniężne. Pani Beata Mokrzycka, która współprowadziła spotkanie, zaprezentowała dzieciom kilka pozycji książkowych, które zostały zakupione przez Radę Dzielnicy. Wśród książek znalazły się również audiobooki z bajkami dla dzieci, udostępniane w bibliotekach mieszczących się w obrębie dzielnicy Mistrzejowice.
Jak wynika z rozmów przeprowadzonych z dziećmi, one same często wspólnie z rodzicami korzystają z księgozbiorów bibliotecznych  w najbliższej okolicy. Cieszy zatem zaangażowanie radnych w tego typu przedsięwzięcia i wychodzenie naprzeciw czytelniczym potrzebom mieszkańców. Sama wizyta przedszkolaków w Radzie jest również dowodem na to, że nasi samorządowcy pamiętają o najmłodszych mieszkańcach. Ogromną przyjemność w czasie spotkania sprawiło dzieciom zwiedzanie sali posiedzeń Rady, biura Przewodniczącego Rady oraz oglądanie pamiątkowych zdjęć i dyplomów. Na koniec spotkania dzieci wysłuchały bajki pt. „Franklin sadzi drzewko” autorstwa Paulette Bourgeois i Brendy Clark przeczytanej przez Pana Przewodniczącego, a wybranej uprzednio spośród innych pozycji, w drodze  głosowania, jak podczas   prawdziwych wyborów. Książki, a zwłaszcza czytanie ich dzieciom, rozwijają ich wyobraźnię, poszerzają słownictwo, uczą myślenia i pomagają w zrozumieniu świata i siebie. Dorosły, który czyta dziecku poświęcając mu  czas sprawia, że czuje się ono ważne i docenione. Tak na pewno poczuły się dzieci z naszego przedszkola. Spotkanie z książką w tak oryginalnym miejscu  na długo pozostanie w ich pamięci,  a upominki oraz wspólne zdjęcie z organizatorami będą im o tym przypominać.
Dzieci i nauczycielki  z Samorządowego Przedszkola nr 125 serdecznie dziękują Pani Małgorzacie Mokrzyckiej- kierownikowi biblioteki Klubu "Kuźnia" oraz Przewodniczącemu Rady Dzielnicy  XV- Panu Piotrowi Serafinowi za zaproszenie ich na spotkanie z książką.

Kinga Stępniak
P-125