Rada Dzielnicy XV - Kraków Mistrzejowice
slide01 slide02 slide03 slide04
WYDARZENIA

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć


Koncert "Młodzi z Piętnastki dla Niepodległej”

Nasz kraj zniknął z mapy Europy w wyniku trzech rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795. Polacy jednak nigdy nie zrezygnowali z walki o niepodległy kraj. Oddawali życie za Ojczyznę m.in. w powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863) oraz  walczyli na frontach I wojny światowej. Nasi Ojcowie dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu  wywalczyli wolność. Udało się to 11 listopada 1918 r. 95 lat po tamtych historycznych wydarzeniach, 14 listopada 2013 r., odbył się koncert pt. „Młodzi z Piętnastki dla Niepodległej”, w czasie którego dzieci i młodzież ze szkół naszej dzielnicy, wyrazili swoją hołd dla wszystkich tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Nie zabrakło doniosłych patriotycznych pieśni oraz wierszy o Polsce, Polakach, o naszej Ojczyźnie.

Koncert odbył się w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na os. Bohaterów Września. Organizatorami byli Rada Dzielnicy XV oraz Szkoła Podstawowa nr 144 z os. Bohaterów Września. W czasie wieczoru zaprezentowali się uczniowie z placówek oświatowych z terenu naszej dzielnicy. Celem tego typu wydarzeń jest pogłębienie wartości patriotycznych i uwrażliwianie dzieci i młodzieży na trudne dzieje naszego Narodu.

Koncert rozpoczął podniosły i wzruszający moment – apel poległych. Przywołano pamięć o żołnierzach poległych na frontach wielu wojen zarówno w Polsce jak i na świecie. Tradycyjnie na każde wezwanie „Stańcie do apelu!” wszyscy zgromadzeni odpowiadali „Cześć ich pamięci!”. Są to wyjątkowe chwile gdy ramię w ramię dzieci i osoby starsze jednym tchem oddają hołd poległym za wolną Ojczyznę. Całość koncertu przeplatana była recytacją wierszy w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 85 z os. Złotego Wieku. Usłyszeliśmy wiersze Jana Kasprowicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Wisławy Szymborskiej. Emocjonalną interpretację wiersza noblistki pt. „Gawęda o miłości do ziemi ojczystej” zaprezentowała uczennica klasy V. „Ziemio ojczysta, ziemio jasna, nie będę powalonym drzewem. Codziennie mocniej w ciebie wrastam radością, smutkiem, dumą, gniewem.” Słowa te zabrzmiały donośnie, a wszyscy widzowie mogli choć przez moment zastanowić się nad własnym poczuciem patriotyzmu.

Od strony muzycznej wieczór otworzyli uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 z os. Oświecenia pod opieką nauczyciela p. Pawła Szafarskiego, który akompaniował na akordeonie. Zaprezentowali oni dwie pieśni: „Krakowiak Kosynierów” (prawdopodobnie z 1837 r.) oraz „Warczą Karabiny” (utwór 1 pułku Legionów Piłsudskiego z 1915 r.). Jako drudzy wystąpili uczniowie za Szkoły Podstawowej nr 144 pod opieką p. Katarzyny Rusin i p. Sebastiana Cygana, którzy zaśpiewali słynną piosenkę Sławy Przybylskiej „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. W kościele wybrzmiały wzruszające słowa: „Gdzie żołnierze z tamtych lat – tam gdzie w polu krzyża znak. […] Gdzie mogiły z dawnych lat tam gdzie kwiaty posiał wiatr”. Ja drugi utwór zaprezentowali pieśń „Deszcz jesienny deszcz”.  Kolejną dawkę patriotycznych emocji przekazali uczniowie z Szkoły Podstawowej nr 126 z os. Tysiąclecia. Wystąpił chór dziecięcy „Triada” pod opieką p. Piotra Banasiaka przypominając jedną z najsłynniejszych pieśni żołnierskich „My, pierwsza brygada”, którą śpiewali żołnierze Marszałka Józefa Piłsudskiego z I Brygady Legionów Polskich. Kiedy tylko zabrzmiały pierwsze takty kolejnego utwory wszyscy widzowie powstali  z miejsc – energicznie bowiem rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Uczniowie przypomnieli oryginalną wersję tekstu hymnu Polski wg. rękopisu Józefa Wybickiego. Refren zatem zabrzmiał wg. historycznej pisowni: „Marsz, marsz, Dąbrowski / do Polski z ziemi włoski / za Twoim przewodem / złączem się z narodem.”

Kolejnym punktem wieczoru była prezentacja multimedialna pt. „Józef Piłsudski – z życia Marszałka”, którą opracowała p. Marta Smolarczyk – nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 85. Zaprezentowano wyjątkowe zdjęcia pochodzące z archiwów Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, z którym Szkoła współpracuje. Jako następni wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 89 z os. Piastów pod opieką p. Anny Majkowskiej, p. Bożeny Janakowskiej i p. Bożeny Dzięgiel. Usłyszeliśmy słynny utwór „Maszerują strzelcy”, który powstał prawdopodobnie w 1917 r. oraz radosne „Przybyli ułani pod okienko”, które jest jednym z najbardziej znanych utworów z okresu I Wojny Światowej. Jako ostatni zaprezentował się chór szkolny „Nuty Mistrzejowic” ze Szkoły Podstawowej nr 85 pod kierownictwem p. Barbary Brzezińskiej i przy życzliwym wsparciu p. Marioli Drąg-Bylicy. Uczniowie przy akompaniamencie keyboardu oraz fletu zaśpiewali trzy utwory: „Uli – duli” (pieśń żołnierska, słowa Adam Kowalski), wzruszające „Ojczyzno ma” (słowa i muzyka ks. Karol Dąbrowski) oraz „Być może” (sł. Stanisław Dobrowolski). Koncert zakończyło podziękowanie Przewodniczącego Rady Dzielnicy XV Piotra Serafina dla dzieci i młodzieży, którzy z młodzieńczą energią i zapałem oddają cześć Ojczyźnie oraz dla nauczycieli, którzy poświęcają swój czas by kultywować wartości patriotyczne wśród najmłodszego pokolenia Polaków.

„Młodzi z Piętnastki dla Niepodległej” był koncertem wyjątkowym, pełnym wzruszeń i niezapomnianych wrażeń. Dziś kiedy żyjemy już w wolnym kraju może się wydawać, że dzieci i młodzież nie pielęgnują tradycji patriotycznych, zapominając o swoich korzeniach. Koncert ten udowodnił, że nie jest to prawda. W Mistrzejowicach pamiętamy o bohaterach tamtych lat.

Bartosz Owsianka