Rada Dzielnicy XV - Kraków Mistrzejowice
slide01 slide02 slide03 slide04
WYDARZENIA

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć


Pożegnanie Lata w Mistrzejowicach

Nie jeden z nas miał dosyć spoglądając latem na zaokienny termometr. Jakże często mówiliśmy, już wystarczy, kiedy hektolitry potu spływały po rozgrzanych ciałach. I nadszedł czas, kiedy po prostu skończyło się.  Teraz pozostało nam o nim ciepło pamiętać, ubierając swetry i jesienne kurtki. Mistrzejowice, jak co roku żegnają lato, myśląc o kolejnym.

Z tej okazji zorganizowany przez Radę i Zarząd Dzielnicy tradycyjny festyn odbył się 15 września na Plantach Mistrzejowickich. Niedzielny poranek nie napawał optymizmem. Z nieba leciały resztki jesiennej mżawki. Dopiero z chwilą, kiedy zaczęto rozstawiać pierwsze „dmuchańce”, słońce nieśmiało przypomniało o sobie. Mistrzejowickie Planty zapełniły się. Wokół sceny powstało zabawowe miasteczko. Dmuchane zamki, tory przeszkód, eurobungee oraz wiele innych atrakcji kusiły dzieci. Liczne stragany ze słodyczami i zabawkami dopełniły całości. Nie zapomnieliśmy o dorosłych. Bogata oferta gastronomiczna, rozstawione stoły z parasolami pozwoliły uczestnikom w przyjemny sposób oglądać przygotowane występy.

Niedzielny festyn zaplanowany był, jako intern aktywne widowisko oparte na konkursach i zabawach tematycznych prowadzone przez konferansjera i wodzireja Radosława Omiecińskiego. „Piknik country! Czyli żegnaj Dziki Zachodzie” to główny motyw zabawy. Ze sceny popłynęły dźwięki muzyki country. Występujące dzieci i młodzież tańczyły i śpiewały w rytm znanych utworów.

Scena nie była jedynym miejscem rozrywki. Na pobliskim skwerze przez cały czas odbywał się turniej strzelecki o puchar przewodniczącego dzielnicy zorganizowany przez ELMER ROWERY Plac Targowy PIAST. Zadaniem uczestników było oddanie siedmiu strzałów z wiatrówki do „pędzącego bizona”. Konkurencja cieszyła się ogromnym powodzeniem. Wszyscy pragnęli sprawdzić się w roli myśliwego, zarówno mężczyźni, dzieci, a co najważniejsze panie. Dużo zabawy wprowadził blok zawodów westernowych. Wystarczy wspomnieć rzut podkową, lassem na rogi byka, rzut kapeluszem na odległość, dojenie dzikiej krowy, wyścig na indiańskich nartach oraz tradycyjne ujeżdżanie byka. Nie zapomniano o słynnym Lacky Luku i braciach Daltonach, których zadaniem było piłowanie więziennych krat. W przeprowadzeniu wszystkich konkurencji pomocni byli harcerze. Dodatkowo w rozbitym namiocie prezentowali bogaty harcerski dorobek zachęcając dzieci do wstąpienia w swoje szeregi.
Jak zwykle dużą widownię zgromadził przygotowany przez Straż Miejską pokaz technik samoobrony. W tym dniu swoje umiejętności zaprezentowali również przedstawiciele Wisły z Sekcji Jujitsu namawiając do uprawiania interesującej dziedziny sportu. Grono ciekawskich, szczególnie dzieci skupiło się wokół samochodu i motoru, który zaprezentowali policjanci z drogówki. Przez chwilę każdy miał możliwość poczuć się policyjnym kierowcą.

Jak zawsze mieszkańcy skorzystali z bezpłatnych usług medycznych świadczonych w Białym Namiocie. Pomiar ciśnienia i cukru we krwi cieszyły się dużym powodzeniem. Hutnicza Fundacja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej tym razem ufundowała 5 darmowych karnetów na zabiegi rehabilitacyjne, które można było wylosować po wypełnieniu kuponu. Do korzystania z bogatej oferty usług zachęcała Krakowska Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa, fundator części nagród. Wszystkim bardzo dziękujemy.
Udana zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Na zakończenie rodzinnego festynu drobnym deszczem nadchodząca jesień powitała mieszkańców Mistrzejowic.

Organizatorzy Rada i Zarząd Dzielnicy XV Mistrzejowice serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania pikniku. W szczególności pani dyrektor Joannie Słomce i Dorocie Rudy-Rudkowskiej z Młodzieżowego Domu Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie. Gorąco zapraszamy na kolejne spotkania.

Poważnym akcentem festynu było przeprowadzenie zbiórki pieniężnej na rzecz 26 letniego Dawida Nowaka mieszkańca naszej dzielnicy, który uległ bardzo ciężkiemu wypadkowi samochodowemu. Od roku jest ojcem małego Karolka. Niestety przez ostatnich 6 miesięcy znajduje się w śpiączce, a powrót do zdrowia wymaga bardzo kosztownej, codziennej rehabilitacji. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy postanowili finansowo wesprzeć rodzinę. Na prośbę przyjaciół informujemy, że w dalszym ciągu prowadzona jest akcja zbiórki pieniędzy na specjalne konto Fundacji Forani (ul. Stefana Bryły 2/130, 02-685 Warszawa) nr konta: 62 1160 2202 0000 0002 4171 4473 z dopiskiem "darowizna dla Dawida Nowaka".

Wiesław Zając

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia ---> kliknij
Autor zdjęć: Michał Drewnicki