Rada Dzielnicy XV - Kraków Mistrzejowice
slide01 slide02 slide03 slide04
WYDARZENIA

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć


Konwent gier planszowych "Nowa Gralicja"

W dniach 8-9.06 odbył się w krakowskim Zespole Szkół Salezjańskich konwent gier planszowych „Nowa Gralicja”. Na dwa dni szkolne klasy zamieniły się w sale turniejowe, a korytarze w miejsca rozgrywek ze znajomymi lub rodziną. Nie były to jedyne zmiany- mniejsza sala gimnastyczna otrzymała miano przedszkola, w którym można było pozostawić dzieci, większą zapełniły gry wielkoformatowe.

Program imprezy został ułożony tak, by nikt nie mógł się nudzić. Uczestnicy krakowskiego spotkania z grami mogli wziąć udział w licznych turniejach, a w przerwach między nimi poznawać nowe gry korzystając z wypożyczalni, która obejmowała 300 tytułów. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach- i oni dostali możliwość sprawdzenia się w kilku planszówkowych konkurencjach.

Szybko okazało się, że gry planszowe zapewniają doskonałą rozrywkę i… łączą ludzi. Osoby, które widziały się po raz pierwszy w życiu zasiadały ze sobą do stolików i staczały pojedynki wchodząc do świata ulubionych gier.

Choć cały program obfitował w atrakcje, zdecydowanie największą z nich był pokaz żywych szachów, który odbył się w niedzielę o godzinie 13:00. Aby oglądać niecodzienne przedstawienie, przed sceną pojawiło się wielu graczy, spośród których najbardziej zainteresowanymi byli młodzi szachiści- uczestnicy turnieju, zorganizowanego przez Krakowski Klub Szachistów, który odbywał się tego samego dnia. Zdecydowanie mieli na co popatrzeć! Na „Gralicję” ściągnęli prawdziwi zapaleńcy tego typu imprez przebrani za wybrane przez siebie szachowe postacie- gońców, wieże, skoczki oraz oczywiście królów i królowe. Na publiczności zarówno po stronie „białej”, jak i „czarnej” największe wrażenie zrobiły „konie”. Szachiści zachwycili publiczność, a po rozgrywce chętnie zgadzali się pozować do wspólnych zdjęć z zafascynowanymi ich przebraniami maluchami.

W udział w imprezie zaangażowanych było około 50 wolontariuszy. Ich głównym zadaniem była pomoc gościom, ale podejmowali się także sprzątania, opieki nad dziećmi, tłumaczenia zasad gier planszowych, a część z nich za pomocą aparatów fotograficznych dokumentowała przebieg . Były to dla nich dwa (a właściwie trzy, gdyż przygotowania rozpoczęto dzień wcześniej) bardzo pracowite dni, ale bez ich pomocy całe wydarzenie nie mogłoby się odbyć.

Wkrótce odbędzie się kolejna edycja „Nowej Gralicji”- mamy nadzieję, że równie udana jak ta oraz poprzednie dwie. Z rozmów między gośćmi, a organizatorami i wolontariuszami wynika bowiem, że mamy już stałe grono fanów, którzy tylko czekają na kolejną okazję, aby spotkać się i kontynuować rozgrywki.

Ania Rudzińska i Jagoda Bobula